16 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Echipele care evoluează în eşalonul secund se poate spune că au intrat în linie dreaptă cu pregătirile. Pe stadionul Municipal din oraşul lui Bacovia s-a disputat ieri dimineaţă partida amicală dintre cele două colege de serie FCM Bacău şi FCM Dunărea Galaţi. După un joc echilibrat, extrem de util pentru această perioadă, gazdele s-au impus la limită, golul fiind marcat pe final. „Am început bine, ne-am creat 3-4 ocazii prin Vali Munteanu, Cârjan, Cucu, Grosu dar n-am marcat, adversarii nu ne-au pus probleme în primele 45 de minute, a fost un antrenament bun. După pauză am început printr-un pressing avansat, aşa au apărut ocaziile lui Bârlădeanu, Chelaru sau Enache. Cea mai mare ocazie de a marca a avut-o Chelaru, care a scăpat singur dar a fost faultat din postura de ultim apărător de un băcăuan, care a fost eliminat. Golul l-am primit după o fază fixă, la o greşeală în defensivă. Vom analiza jocul, mai avem carenţe la ambele faze dar ne vom pune la punct până la startul campionatului”, ne-a declarat „Tase”. Dunărenii au folosit două formule diferite: Pârvu - Cristescu, Căldăraru, Velescu, Popescu - Cucu, Bostan - V. Munteanu, Avram, Grosu - Cârjan (repriza I) respectiv Măstăcan - Radu, Marin, Velescu (min. 55 Asanache), Popescu (min. 55 Ghiocel) - Cioinac, Cristea - Bârlădeanu, Eni, Enache - Chelaru (repriza a II-a). Următorul amical se va disputa sâmbătă pe stadionul Dunărea, de la ora 11.00, în compania celor de la Unirea Slobozia.