Băieţii de la CSU Galaţi încheie anul pe loc de baraj

Divizia A la handbal masculin a programat sâmbătă partidele celei de-a 10 etape, ultima din prima jumătate a sezonului regulat. CSU Galaţi a întâlnit în deplasare pe CSM Botoşani. Partida disputată în sala sporturilor Elisabeta Lipă din Botoşani a stârnit orgolii mari după ce botoşănenii au reuşit să smulgă în extremis o remiză la Galaţi. Gazdele au condus cu trei goluri la jumătatea primei reprize, dar băieţii pregătiţi de Florin Andronic nu s-au împăcat cu situaţia de pe tabela de marcaj, au marcat de patru ori consecutiv şi au intrat cu avantaj minim la pauză. Gălăţenii au deţinut iniţiativa după pauză când s-au desprins la trei goluri, dar nu a fost suficient, CSM-ul nu s-a predat uşor şi a egalat, dar băieţii de la CSU şi-au păstrat luciditatea şi pe final au învins meritat. „Un meci pe care l-am controlat în cea mai mare parte, dar ratările numeroase ne-au împiedicat să câştigăm mai clar. Sunt mulţumit pentru că este o victorie importantă care ne consolidează locul 2 în clasamentul seriei, ceea ce reprezintă de altfel şi obiectivul pe care ni l-am fixat la începutul campionatului”, ne-a declarat antrenorul echipei gălăţene, Florin Andronic. Rezultat final: CSM Botoşani - CSU Galaţi 19-20 (8-9). Lotul de jucători care a evoluat la Botoşani: Ungureanu - Chiriac 1 gol, Moldovanu 7 g, Ionel 1 g, Mârşiu 3 g, Frangulea 2 g, Lefter 4, Olaru 1, Ionescu, Simo, Gheorghe, Bădărău 1, Mureşan. Ceilalţi componenţi ai echipei sunt: Dinu, Condurache, Aurică şi Şahîn, care a decis să renunţe la cariera sportivă. După 10 runde, CSU ocupă locul 2 în seria A cu 19 puncte. Divizia A se va relua pe 2 februarie 2019.

Sursa foto: Sportul Ilustrat