19 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbaliştii de la CSM Galaţi au spart gheaţa la Focşani

Liga Naţională de Baschet Masculin a programat în weekend partidele celei de-a 15-a etape. CSM Galaţi a jucat în deplasare cu CSM 2007 Focşani. Aşa cum se anticipa a fost un duel interesant, echilibrat, avantajul pe tabela de marcaj a alternat.
Echipa gălăţeană condusă de Florin Nini a intrat foarte motivată şi şi-a adjudecat primul sfert dar focşănenii nu s-au pierdut cu firea, au revenit şi au întors scorul, reuşind să intre în avantaj la vestiare, scor: 38-35. Pauza mare a fost un sfetnic bun pentru CSM Galaţi, planul de bătaie stabilit de coach Nini a fost respectat întrutotul de Ciotlăuş, Ferguson-Masters, Milon, Stan &Co, care au preluat iniţiativa, s-au impus în următoarele două sferturi şi au obţinut o victorie muncită şi foarte importantă pentru configuraţia clasamentului la finalul sezonului regulat. Rezultat final: CSM 2007 Focşani - CSM Galaţi 66-74 (17-22, 21-13, 10-16, 18-23). Echipa gălăţeană a început cu formula: Milon 8 puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă, o intercepţie; Stan (3 p, 3, 1, 0); Ciotlăuş (18 p, 3, 0, 1); Sturanovic (6 p, 7, 4, 0); Ferguson-Masters (18 p, 2, 4, 3). Au mai intrat: Brewton (4 p, 4, 2, 0); Galbreath Jr. (7 p, 5, 0,0); Pesic (3 p, 1, 2, 1); Vlad (7 p, 2, 4, 2).
CSM Galaţi a urcat pe locul 13 cu 19 puncte şi va juca două meciuri de foc săptămâna viitoare: CSM Baschet Petrolul Ploieşti, locul 12, pe 19 ianuarie în deplasare şi Athletic Constanţa, locul 10, pe 22 ianuarie la sala Polivalentă Dunărea, de la ora 18.00.

Sursa foto: Facebook - CSM Galaţi