03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbaliştii de la Phoenix au pierdut la Piteşti

BCM U Piteşti şi Phoenix Galaţi s-au întâlnit miercuri seara în sala sporturilor din Trivale într-o partidă din cea de-a VIII-a etapă a sezonului regulat grupa 7-12. Chiar dacă nu l-au putut folosi pe Bojovic, accidentat, gălăţenii lui Florin Nini, cu Milos Pesic în rol principal, au început mai bine şi s-au aflat la conducere: 0-6, 4-9 (min. 3), 9-14 (min. 5), 17-24 (min. 8). Piteştenii lui Hristu Şapera şi-au revenit pe parcurs şi au restabilit egalitatea în ultima secundă prin reuşita din afara semicercului a lui Hunter II. Gazdele au preluat iniţiativa şi s-au desprins la opt puncte la pauza mare, scor: 55-47. După pauză, BCM U a pornit lansat, cu un ecart de 6-0, şi soarta meciului s-a decis. Partida a fost spectaculoasă, cele două echipe reuşind procentaje bune la aruncările de 3 p: BCM U Piteşti – 48% respectiv Phoenix – 54%. Diferenţa s-a făcut la aruncările de 2 p, unde piteştenii au avut 60% faţă de 50% cât au reuşit gălăţenii. Rezultat final: BCM U Piteşti – Phoenix Galaţi 106-87 (27-27, 28-20, 27-21, 24-19). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Milos Pesic 21 p, 5 recuperări, o pasă decisivă, 0 intercepţii; Jay Threatt jr. (19 p, 5, 9, 1), Yaroslav Lemyk (14 p, 2, 0, 0); Andrei Petică (8, 0, 2, 0); Dorde Tresac (3 p, 1, 2, 1); Stephen Sir (15 p, 0, 2, 0); Taylor Rohde (2 p, 2, 0, 0); Alin Borşa (1 p, 4, 1, 0); Robert Bolobiţă (3 p, 1, 0, 0); Iosif Pîrlog (1 p, 2, 0, 0). În ciuda înfrângerii, Phoenix se menţine pe locul VII cu 44 puncte şi va juca pe 2 aprilie în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 19.00, cu Dinamo Bucureşti.