04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Campionii de la CSM Dunărea, o victorie cu gol de aur, dar şi o înfrângere ruşinoasă

Aşa cum se anticipa, dubla dintre CSM Dunărea şi Steaua Rangers, reeditarea finalei din sezonul trecut, a stârnit orgolii mari. Prima partidă desfăşurată vineri la Patinoarul „Dunărea” a fost atractivă. Gălăţenii au ratat un şut de penalitate, pentru ca scăpaţi cu faţa curată după un iureş de 10 minute, steliştii să conducă cu 2-0 prin reuşitele lui Mărcuş şi Zabludovskyi. Repriza a doua a fost la discreţia campionilor en-titre, care au marcat de trei ori consecutiv prin Donika (Pal, Nagy), Ojanen, ambele în superioritate numerică, şi Irimia (Hildebrand). Chiar dacă oaspeţii au restabilit egalitatea prin Georgescu, Dunărea a revenit în avantaj graţie golgeterului Donika, care a fost ajutat de Ojanen şi Durkeck. Cea de-a treia repriză a fost dramatică, Steaua a trecut în avantaj cu 5-4, dar băieţii noştri au revenit încă odată şi au egalat cu 10 minute înainte de încheierea timpului regulamentar prin Ojanen din pasa lui Szocs. De altfel, finlandezul a fost eroul zilei, cu cea de-a treia reuşită care ne-a adus victoria în overtime. Rezultat final: CSM Dunărea Galaţi - Steaua Bucureşti 6-5 după ot (0-2, 4-1, 1-2, 1-0). Cel de-al doilea meci programat sâmbătă ne-a adus multă dezamăgire, dunărenii fiind de nerecunoscut, ceea ce le-a permis celor de la Steaua să câştige clar cu 8-1 (2-0, 4-0, 2-1). Unicul gol pentru echipa gălăţeană a fost realizat de Ryabenko (Ojanen) abia în ultima repriză. CSM Dunărea a coborât pe locul II cu 62 de puncte.