23 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada s-a calificat la pas în sferturile Cupei României

Partidele retur din prima fază a Cupei României au fost programate sâmbătă. Arcada s-a deplasat la Ploieşti fără venezueleanul Ivan Marquez, care s-a accidentat la unul dintre antrenamente şi a întâlnit pe Tricolorul LMV la adăpostul unei victorii cu 3-0. Aşa cum se anticipa, soarta calificării s-a decis încă de la început, gălăţenii au condus în permanenţă şi şi-au adjudecat primul set. Cu gândul la meciul de miercuri din optimile Challenge Cup cu Lyon, antrenorul Marian Apostu a făcut unele schimbări în formula iniţială, ploieştenii au condus cu 20-17 în cel de-al doilea set dar n-au mai avut forţă. Arcada a profitat şi a obţinut o victorie în minim de seturi. Rezultat final: Tricolorul - Arcada 0-3 (-23, -23, -17). Echipa gălăţeană a folosit formula: Despotovski, Paşcan, Radovici, Caio de Pra, Sysoev, Cerşemba, Cristudor - libero. Au mai evoluat: Dumitrache şi Suson. În sferturile de finală, Arcada va întâlni pe SCM U Craiova (20 februarie, la Galaţi, 27 februarie, la Craiova).