29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
La  Brăila s-a desfăşurat, în weekend, „Cupa Atletic Junior", un turneu de minifotbal rezervat copiilor cu vârste cuprinse între 10-12 ani. Galaţiul a fost prezent cu patru echipe: trei grupe de la Oţelul şi una de la LPS. De asemenea, a mai participat din judeţul nostru şi Săgeata Tecuci. La 10 ani, Oţelul Galaţi (antrenor Valentin Cramer) a terminat neînvinsă competiţia, clasându-se evident pe primul loc. Iată rezultatele înregistrate: 2-1 cu Stars Brăila, 1-1 cu Şoimii Buzău şi 3-0 cu Prosport Focşani (în grupă). În semifinale, gălăţenii au dispus de echipa organizatoare, Atletic Junior, cu 3-0, iar în finală au învins Şoimii Buzău cu 2-0. S-au evidenţiat de la echipa noastră: Bordei şi Gherase. Locul întâi a fost ocupat şi de copiii de 11 ani  (antrenor Sorin Târâlă), care au obţinut rezultatele: 4-1 cu LPS Buzău, 6-0 cu Săgeata Tecuci, 12-0 cu Petrolul Ianca şi 6-1 cu CSM Rm. Sărat, 1-0 cu Atletic Junior, 5-0 cu Săgeata Tecuci, în finală. Golgheterul turneului a fost Antonio Sefer, cu 11 reuşite. Un rezultat foarte bun l-au obţinut, la categoria 12 ani, echipa de la LPS Galaţi (antrenor Ionuţ Niculcea), care s-a situat pe treapta a treia a podiumului, după ce a trecut în finala mică, scor 1-0 (a marcat Cristian Cobzaru) de concitadina Oţelul. Celelalte rezultate înregistrate de „lps-işti”: 2-1 cu Oţelul, 1-1 cu CSM Focşani, 6-0 cu Cautis Steaua Sudului, 1-3 cu Luceafărul Brăila. La această categorie de vârstă, cel mai bun jucător al turneului a fost Robert Epure, tot de la LPS.