26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada a învins încă o dată Steaua şi se îndreaptă cu paşi mari spre cel de-al patrulea titlu consecutiv de campioană

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit luni seara al patrulea episod din duelul CSM Arcada Galaţi - Steaua Bucureşti. Partida a început cu un prim set foarte echilibrat, CSM Arcada a condus cu două puncte: 15-13, 19-17, 20-18, 22-20, 23-21, 24-22 şi Sestan a valorificat a treia minge de set. Băieţii lui Sergiu Stancu, care l-a introdus încă din primul set pe Raţă în locul căpitanului Raic, s-au descătuşat şi Bala a încheiat cu un as setul doi. Cu orgoliul rănit, steliştii au revenit şi şi-au adjudecat cel de-al treilea set. Împinşi din spate de minunatul public gălăţean, triplii campioni ai României, care şi-au exasperat adversarii cu blocajele ermetice ale centrilor Talpă şi Sobirov şi atacurile necruţătoare marca Sestan, Bala şi Raţă, puşi în valoare de coordonatorul Rangel, au preluat timona şi au obţinut încă o victorie de trei puncte.
Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - Steaua Bucureşti 3-1 (24, 17, -21, 19). Antrenorul Sergiu Stancu a început în formula: Sobirov, Rangel, Sestan, Talpă, Raic, Bala - Kantor, libero. Au mai jucat: Raţă,  Darlaczi, Teleleu, Cristudor - libero. În cealaltă partidă din play-off: SCMU Craiova - Dinamo Bucureşti 3-2. Cu patru etape înainte de terminarea sezonului 2021-2022, clasamentul play-off-ului arată astfel: 1. CSM ARCADA GALAŢI 68 puncte, 2. Dinamo Bucureşti 57 p, 3. Steaua Bucureşti 55 p, 4. SCMU Craiova 55 p. Echipa gălăţeană va juca etapa viitoare cu Dinamo, la Bucureşti. Partida este programată vineri, 1 aprilie, de la ora 16.00, şi va fi transmisă pe TVR 3. CSM Arcada are nevoie să câştige două seturi pentru a fi matematic campioană.