26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada va juca în 8-imile CEV Cup la Moscova

Echipa gălăţeană şi-a continuat turul de forţă din această lună. La 48 de ore după victoria din campionat cu CSU Braşov, formaţia pregătită de Sergiu Stancu a revenit pe teren pentru returul din 16-imile CEV Cup cu Montana Volley. O partidă lungă în care bulgarii au încercat imposibilul, au condus cu 1-0 şi 2-1 la seturi, dar campioana României şi-a valorificat experienţa şi blazonul şi a spulberat speranţele deşarte ale gazdelor. Soarta calificării s-a decis în setul patru, Montana s-a zbătut mult, a condus ultima oară cu 17-16, dar CSM Arcada a avut ultimul cuvânt şi a egalat situaţia pe tabela de marcaj.
În tie-break, coach Sergiu Stancu a folosit o formulă inedită şi echipa bulgară a reuşit să obţină o victorie de palmares. Rezultat final: Montana Volley - CSM Arcada 3-2 (18, -16, 20, -21, 9). Echipa gălăţeană a început cu formula: Talpă  6 puncte, Lescov 1 p, Sestan 10 p, Olteanu 6 p, Klapwjik 28 p, desemnat MVP-ul meciului, Bala 8 p - Cristudor, libero. Au mai jucat: Raţă 3 p, Stuart, Jovanovici, Stankovici, Darlaczi, Kantor -libero. CSM Arcada s-a calificat în optimile de finală care se vor juca sub formă de turneu la Moscova. Programul: CSM Arcada Galaţi - Amysoft Lycurgus Groningen (Olanda) şi OK Vojvodina Novi Sad (Serbia) - Dinamo Moscova (Rusia), pe 16 decembrie. Învingătoarele se vor duela pe 17 decembrie pentru un loc în sferturi.