14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Dunărea a ocupat locul III în Cupa României

Patinoarul din Gheorgheni a găzduit în perioada 17-20 decembrie Cupa României. Competiţia a fost plină de suspans de la început la sfârşit. Duminică au fost programate cele două finale. Aşa cum v-am mai anunţat finala mică şi-au disputat-o Progym Gheorgheni şi CSM Dunărea Galaţi. Partida a fost dramatică şi spectaculoasă. Gazdele au condus cu 3-0 şi 4-2, gălăţenii au revenit spectaculos, au marcat de patru ori consecutiv şi au condus cu 6-4 în min.55. Progym a forţat pe final şi a împins meciul în prelungiri. Zeiţa Fortuna a surâs campioanei en-titre, care a izbutit golul de aur prin Szabolcs Szocs (min. 62.35), la o fază la care au contribuit Ryabenko şi Krajci. Rezultat final: CSM Dunărea Galaţi - Progym Gheorgheni 7-6 după over time (1-3, 2-1, 3-2, 1-0). Au marcat pentru gălăţeni: Lorincz (2 goluri), Ryabenko, Ojanen, Szocs. Echipa gălăţeană s-a clasat pe treapta a treia a podiumului. Finala mare Sport Club Miercurea Ciuc - Steaua s-a întrerupt după două reprize, la scorul de 7-2, după o bătaie generală. În aceste condiţii trofeul nu a fost decernat, o decizie în acest caz urmând să fie luată de Comisiile abilitate din cadrul Federaţiei Române de Hochei.