03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Dunărea a ratat titlul în ultimele cinci minute la Ciuc

Patinoarul Vakar Lajos a găzduit marţi seara meciul 5 din finala Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă, dintre Sport Club Miercurea Ciuc şi CSM Dunărea Galaţi. Suspansul se prelungeşte după o partidă „nebună”. Sub presiune mai mare, ciucanii au condus cu 1-0 şi 2-1 după 40 de minute. Ultima repriză a fost senzaţională, dar nerecomandată cardiacilor. Echipa gălăţeană a început furibund, cu trei goluri consecutive, şi a condus cu 4-2 în min. 47. Din păcate s-a repetat istoria din jocul precedent de la Galaţi, ciucanii au avut o revenire senzaţională şi au înscris golul victoriei cu cinci minute înainte de final. La ultimul atac, gălăţenii au trecut pe lângă egalare şi posibilitatea să împingă disputa în overtime. Rezultat final: Sport Club Miercurea Ciuc - CSM Dunărea Galaţi 5-4 (1-0, 1-1, 3-3). Pentru echipa gălăţeană au marcat: Szocs (Ojanen), Nymenko, Szocs superioritate numerică (Nagy), Lorincz (Durkech). Scorul general a devenit 3-2 pentru CSM Dunărea. Meciul 6 al finalei va avea loc pe 1 aprilie la Patinoarul Dunărea din Galaţi, de la ora 18.30.