25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Galaţi a pierdut primul meci din retur

Liga Naţională de Baschet Masculin a programat miercuri partidele primei etape din retur. CSM Galaţi a întâlnit în deplasare pe CSM Petrolul Ploieşti. Echipa pregătită de Florin Nini a început slab, a revenit spectaculos în sfertul doi şi la pauza mare scorul a fost 43-40 în favoarea gazdelor. Soarta partidei s-a decis în sfertul trei pe care ploieştenii şi l-au adjudecat cu un parţial de 30-11. CSM Galaţi a controlat autoritar ultimul sfert, s-a apropiat ameninţător de la -21 puncte la un singur punct, dar a fost prea târziu, Petrolul a ştiut cum să gestioneze finalul şi a obţinut victoria.
Rezultat final: CSM Petrolul Ploieşti - CSM Galaţi 86-81 (26-12, 17-28, 30-11, 13-30). Echipa gălăţeană a folosit lotul: Milon 9 puncte, 6 recuperări, 0 pase, o intercepţie; Stan; Ciotlăuş (3 p, 7, 0, 0); Sturanovic (11 p, 2, 1, 0); Ferguson-Masters (16 p, 4, 2, 4); Brewton (14 p, 3, 1, 1); Galbreath Jr. (8 p, 3, 3, 1); Azaria; Pesic (9 p, 2, 2, 0); Vlad (11 p, 4, 4, 1). După 16 etape, CSM Galaţi ocupă locul 13 cu 20 de puncte. Etapa viitoare, trupa condusă de Florin Nini va juca sâmbătă ,22 ianuarie, în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 19.00, cu Athletic Constanţa.