19 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU Dunărea de Jos merge mai departe în Cupa României

Sezonul fotbalistic intern a debutat miercuri cu partidele din prima fază a Cupei României. CS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi a întâlnit pe stadionul Dunărea vecinii de la Sportul Chiscani, echipă ce activează în eşalonul trei. Brăilenii au intrat mai bine în joc şi au deschis scorul foarte repede prin Coman. Studenţii gălăţeni nu au acuzat şocul, au preluat iniţiativa, până la pauză s-au jucat cu ocaziile, dar în partea a doua au fost concentraţi şi au reuşit să întoarcă soarta partidei cu dubla căpitanului Grigoraş, care a transformat două lovituri de la 11 metri. Rezultat final: CSU Dunărea de Jos - Sportul Chiscani 2-1 (0-1). 11-le de start a fost: Olaru - Iacob, Antofe, Morogan, Hilohi - Ţuiu, Ignat, Chiciuc, Perju - Anastasie, Grigoraş. "La începutul jocului mi-a fost frică, mai ales că am primit gol în minutul 5 şi mi-am adus aminte de meciul cu Făurei, de la Galaţi, şi am crezut că vom trăi din nou un coşmar. Am demonstrat că meritam să fim în Liga a III-a. Ne pare rău de meciurile de baraj, atât de cel de acasă, dar în special de cel de la Făurei, în care nu am fost lăsaţi să câştigăm cu un scor care să ne permită promovarea. Avem echipă bună, sunt mulţumit de băieţi, mai avem câteva posturi deficitare, le ştim, sper ca până la următorul meci oficial să reuşim să ne acoperim şi pe acele posturi. Pentru un spectacol fotbalistic în oraş, care să atragă investitori, care să îndrepte privirea Primăriei către fotbal, îmi doresc un derbi cu Oţelul în următoarea fază a Cupei", a declarat antrenorul gălăţean, Cătălin Savu. Faza a doua se va disputa pe 15 august şi va alinia la start trei echipe gălăţene: CSU Dunărea de Jos, Sporting Lieşti şi SC Oţelul Galaţi.