25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Danubius a pierdut la trei goluri cu Balonmano Bera Bera
Fetele pregătite de Alexandrina Soare nu au acuzat debutul în cupele europene ci din contră au continuat pe aceeaşi linie ascedentă pe care au arătat-o şi la ultimele două jocuri din campionatul intern. Cei 600 de spectatori prezenţi în frumoasa sală din Donostia au fost reduşi la tăcere încă de la început când gălăţencele, cu Daciana Curtean şi Irina Glibko în mare vervă, şi-au surprins adversarele şi au condus pe toată durata primei reprize. Campioana Spaniei a transpirat din greu, internaţionala Pinedo s-a întrebuinţat serios, experienţa superioară şi câteva greşeli în momentele decisive au înclinat balanţa. „Am jucat de la egal la egal timp de 51 de minute. Balonmano nu este o echipă de speriat, vom forţa calificarea în partida retur de duminică”, ne-a declarat telefonic preşedintele HC Danubius, Dan Pantea. Returul s-a disputat duminică, după închiderea ediţiei. Vom reveni cu amănunte.
Balonmano Bera Bera - HC Danubius 26-23 (13-12)
sala Bedieta, spectatori: 600
Formaţii:
Balonmano: Zoqbi - Pinedo (9 goluri), Menendez (4), Rubio (3), Cardoso (2), Ederra (2), Elorza (2), Nunez (2), Altuna (1), Ziarsolo (1)
HC Danubius: Bobeică, Ancerencu, Ciontu - Glibko (8 goluri), Curtean (4), Lazarin (3), Mărginean (3), Burlachenko (2), Cioaric (1), Pătuleanu (1), Zaremba (1), Trandafir, Gheorghe, Cricleviţ, Başa. Antrenor: Alexandrina Soare.
Aruncări de la 7 metri: Balonmano -7 (3 ratate); Danubius -4 (3 ratate)
Eliminări: Balonmano - 6 minute; Danubius - 10 minute
Arbitrii: Marco Di Domenico - Lorenzo Fornasier, ambii din Italia
Delegat EHF: Jean Yves Renon - Franţa

Evoluţia scorului: 0-2 (min.3), 1-4 (min.7), 4-5 (min.13), 5-8 (min.20), 10-9 (min.25), 10-11 (min.27), 13-12 (min.30), 16-16 (min.38), 19-16 (min.42), 20-20 (min.51), 24-22 (min.56), 26-23 (min.60)