08 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Danubius a trecut de Spartac

Handbalistele pregătite de Valeriu Costea au rezolvat problema învingătoarei din partida dintre Danubius şi Spartac Bucureşti încă din prima repriză. Cu atacuri rapide şi o apărare agresivă, gălăţencele s-au distanţat încet dar sigur pe tabela de marcaj. Danubius conducea la pauză cu 18-10 şi problema învingătoarei nu se mai punea. Repriza secundă a însemnat un joc la fel de atractiv. Gazdele au ridicat piciorul de pe pedala acceleraţiei iar bucureştencele au reuşit să păstreze o diferenţă onorabilă de scor. Danubius s-a impus în final cu 31-22 şi se poate declara mulţumită de ceea ce a arătat. Cosmina Cozma cu 12 reuşite a fost cea mai prolifică jucătoare a lui Danubius.
„Am controlat jocul fără probleme. Fetele noastre au dat dovadă de caracter şi au trecut peste toate problemele financiare. Sper ca săptămâna viitoare să rezolvăm problemele cu restanţele financiare şi să revenim la normal”, a declarat preşedintele clubului, Dan Pantea. Danubius traversează o criză financiară profundă. Echipa gălăţeană nu a mai primit ajutor de la administraţia locală din primăvara anului trecut şi a acumulat datorii foarte mari. Conducerea clubului gălăţean speră ca la şedinţa de îndată a Consiliului Local de joi după-amiază să se voteze un ajutor finaciar şi pentru Danubius. Cu siguranţă că aleşii locali nu vor să lase să moară clubul care este continuatorul Oţelului.