07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix a fost umilită de CS Târgovişte

Baschetbalistele pregătite de grecul Paralikas au intrat deja învinse pe teren în partida cu vicecampioana CSM Târgovişte. Fără Cherise Daniel şi Andra Ionescu, gălăţencele au fost carne de tun pentru oaspete. Formaţia din Târgovişte conducea după primul sfert cu 34-13, numai că baschetbalistele gazdă au făcut un sfert doi bun şi diferenţa nu a mai crescut decât cu un punct. Ultimele două sferturi au fost catastrofale pentru Phoenix. Echipa gălăţeană a marcat 11 puncte şi a primit 67! CSM Târgovişte s-a impus la un scor aproape neverosimil, 123-45! Să pierzi la o diferenţă de 78 de puncte reprezintă o contraperformanţă greu de egalat! Practic echipa gălăţeană nu s-a apărat. Chiar dacă au avut în faţă jucătoare de mare valoare, baschetabalistele de la Phoenix au pierdut la o diferenţă ruşinoasă. Denise Star Fairbanks cu 10 puncte şi Beatrice Alaiba cu 10 puncte au fost cele mai prolifice jucătoare ale gazdelor.
Phoenix ocupă locul 8 în Liga Naţională Feminină de Baschet, cu 31 de puncte acumulate în 22 de jocuri. Formaţia gălăţeană luptă pentru a-şi păstra locul 8, ultimul calificant în play-off. Phoenix va disputa următoarele două partide în deplasare. Echipa gălăţeană va întâlni mai întâi pe 8 martie Universitatea Cluj, pentru ca două zile mai târziu să evolueze pe terenul lui Danzio Timişoara. Formaţia gălăţeană are nevoie de un succes într-unul dintre aceste două jocuri pentru a-şi păstra locul în clasament. Un succes ar fi posibil doar în cazul în care va fi recuperată Cherise Daniel.