08 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
În weekend s-au disputat ultimele partide din cea de-a XVI-a etapă a Ligii Naţionale. Chiar dacă au plecat la Zalău fără două piese grele - Daciana Curtean şi Cristina Bobeică, ambele cu probleme medicale -, fetele pregătite de Alexandrina Soare au încercat să obţină un rezultat cât mai bun. Danubienele s-au ţinut scai de zălăuance în primele 30 de minute, care au intrat la vestiare cu un avantaj minim de două goluri. Soarta partidei s-a decis la începutul reprizei a doua, când gazdele au marcat de cinci ori consecutiv şi s-au desprins decisiv. Cea mai mare diferenţă pe tabela de marcaj s-a înregistrat în min. 56: 29-20. Pe final, gălăţencele au reuşit să mai reducă din proporţiile eşecului. O palidă consolidare, pentru că HC Danubius, cu cinci puncte, păstrează lanterna. Rezultat final: HC Zalău - HC Danubius 30-25 (15-13). Pentru gălăţence au evoluat: Daniela Ancerencu, Ramona Ciontu - Iryna Glibko (10 goluri), Carmen Gheorghe (5), Yulia Zaremba (4), Yaroslava Burlachenko (3), Mihaela Pătuleanu (1), Delia Mărginean (1), Maricica Trandafir (1), Iulia Artean, Cătălina Cioaric, Irina Lazarin, Irina Başa. Următorul joc pentru echipa gălăţeană este programat pe 4 aprilie, în deplasare, la ASC Corona Braşov.