07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cu ultimele salarii achitate pe luna noiembrie, fotbaliştii de la United au încercat să uite de lipsuri şi să concentreze pe joc. Dar de data asta nu le-a mai ieşit. Sala Siderurgistul a găzduit confruntarea dintre United şi ACS Odorheiul Secuiesc, ce a contat pentru faza optimilor de finală ale Cupei României. Partida a avut un ritm foarte bun, cu ocazii importante la ambele porţi. Proaspătul internaţional Toniţa şi-a ajutat echipa prin intervenţii eficiente, iar gălăţenii au deschis scorul prin Tudose (min. 14). Peste patru minute, însă, oaspeţii au reuşit să restabilească egalitatea. De la jumătatea reprizei, băieţii lui David Asandei au acumulat cinci faulturi de echipă şi formaţia vizitatoare a forţat lovitura de la 9 metri, pe care a obţinut-o în ultimul minut dar a irosit-o. În partea a doua, gălăţenii, care nu i-au putut folosi în acest joc pe Cojoc şi Popliacă, s-au întrecut din nou în ratări iar adversarii, foarte pragmatici, au profitat şi au marcat de două ori pe contraatac. Finalul a fost dramatic, antrenorul David Asandei a riscat şi a scos portarul, Ivan a redus diferenţa de pe tabela de marcaj cu 54 de secunde înainte de terminarea timpului regulamentar, pentru ca apoi internaţionalul de tineret Buleandră să rateze egalarea ce ar fi împins meciul în prelungiri. Rezultat final: United - ACS Odorheiul Secuiesc 2-3 (1-1). United a folosit jucătorii: Toniţa - Ivan, Apostol, Tudose, Bâgu, Buleandră, Dodan, Iorga, Moldoveanu. Cele două echipe s-au întâlnit din nou, de data aceasta în campionat, aseară, după închiderea ediţiei. Vom reveni.