15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Doar o remiză pentru dunărenii lui Tase
FCM Dunărea s-a deplasat la Tulcea, unde, într-o partidă contând pentru cea de-a patra etapă din Liga a II-a, a întâlnit formaţia locală, Delta. Dunărenii au dominat jocul încă din prima repriză, când şi-au creat 4-5 ocazii de a marca prin: Chelaru, din poziţie de singur cu portarul advers, Cristescu, Cristea, Pribac sau Cioinac. La fel au stat lucrurile şi în partea a doua, când dunărenii au deschis scorul prin Pribac dar s-au şi jucat cu ocaziile, care în final s-au răzbunat. Cu două minute înainte de fluierul final, gazdele au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj prin Şt. Ciobanu, aflat într-o suspectă poziţie de offside. Gălăţenii s-ar fi putut întoarce acasă cu toate cele trei puncte dar şutul său a fost respins în extremis, de pe linia porţii, de golkeperul tulcean.
„Un meci dominat clar de noi. Din păcate, o veche meteahnă a noastră, suferim la finalizare, ne-am creat 7-8 ocazii din care am fructificat una. Puteam să câştigăm dar portarul lor, în opinia mea cel mai bun jucător al partidei, nu a fost de acord. În ciuda remizei, sunt mulţumit de atitudinea băieţilor, dar, din păcate, nu avem maturitatea necesară să păstrăm un rezultat favorabil. Suntem pe drumul cel bun şi o să vedeţi că rezultatele pozitive nu vor întârzia să apară”, ne-a declarat „Tase”.
Rezultat final: Delta Tulcea - FCM Dunărea 1-1 (0-0). Echipa gălăţeană a folosit formula: Minileac - Judeanu, Marin, Căldăraru, D. Popescu - Cristescu, Cioinac, Cristea, Pribac - State - Chelaru. După pauză au mai intrat: Enache, Cucu, Cârjan. Celelalte rezultate ale etapei: Gloria Buzău - Săgeata Năvodari 1-2, Steaua II - CF Brăila 1-0, FC Snagov - Juventus Bucureşti 2-1, Farul Constanţa - CS Otopeni 1-0, Viitorul Constanţa - Ceahlăul P. Neamţ 2-2, Astra II Ploieşti - FC Botoşani 2-1. După patru etape, FCM Dunărea a acumulat patru puncte şi se situează pe locul IX. Runda viitoare, gălăţenii vor juca pe teren propriu cu FC Snagov.