26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dublă victorie în ultimele secunde pentru hocheiştii de la CSM Galaţi

Patinoarul Dunărea a găzduit în weekend dubla partidă dintre CSM Galaţi şi ACSH Gheorgheni. Au fost primele examene adevărate din acest sezon pentru noua echipă a Galaţiului care s-a strâns foarte târziu dar care a început să arate bine şi să ne dea mari speranţe pentru viitor. Confruntarea de sâmbătă a început cu o primă repriză albă după care gălăţenii au revenit montaţi pe gheaţă şi au înscris de trei ori: Baskov (Kiricenko), Neznamov (Butuchnov), Kiricenko (Baskov, Fefelov). Repriza a treia a fost cu sare şi piper. Oaspeţii au început cursa de urmărire, au marcat de două ori consecutiv şi au forţat egalarea scoţând portarul. CSM a rezistat cu brio, Fefelov a interceptat pucul în treimea proprie şi i-a pasat lui Zagidullin, care a înscris în poarta goală şi a stabilit scorul final, 4-2.
Echipa gălăţeană a început în forţă partida revanşă şi a condus cu 2-0 după primele 20 de minute graţie reuşitelor marca Baskov, în superioritate numerică ajutat de Kiricenko şi Fefelov, ultimul fiind servit la rândul său la golul 2 de Kiricenko şi Baskov. Repriza a doua a fost controlată de ACSH Gheorgheni care a egalat. Ultima repriză a fost dramatică, Irimia şi-a readus echipa în avantaj ajutat de Fefelov, oaspeţii au mai revenit odată pe tabela de marcaj dar au fost răpuşi definitiv cu opt secunde înainte de final, marcator: Zabludovsky sprijinit de Fefelov şi Kiricenko. După cele două victorii foarte importante, CSM Galaţi îşi consolidează locul 3 cu 18 puncte.