29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga a II-a a programat la sfârşitul săptămânii partidele celei de-a XX-a etape. Cu o nouă conducere tehnică, antrenorul principal Octavian Grigore revenind după cinci ani pe banca tehnică, FCM Dunărea a jucat la Rapid CFR Suceava. Un meci viu disputat, între două echipe aflate în zona minată a clasamentului. Gălăţenii au reuşit să gestioneze mai bine partida şi în final să obţină trei puncte de aur în lupta pentru supravieţuirea de la retrogradare. Chipirliu, Voicu, Cucu şi Apostol au irosit ocazii bune în primele 45 de minute iar sucevenii au replicat cu o bară, după o deviere. Unicul gol al partidei s-a înscris după o oră de joc, Cucu i-a pasat pe culoar lui Chipirliu, aflat la a treia reuşită în acest retur. După deschiderea scorului, gazdele au echilibrat disputa, s-au aruncat în atac, dar dunărenii au fost periculoşi pe contraatac prin: Cristescu, şut în plasa laterală sau Stoica, care a scăpat singur dar portarul Rapidului s-a opus. Pe final de meci a venit şi rândul golkeperului de la Dunărea, Olaru, să intervină salvator la o ocazie ce ar fi putut aduce egalitatea pe tabela de marcaj. Rezultat final: Rapid CFR Suceava - FCM Dunărea 0-1 (0-0). FCM Dunărea a folosit formula: Olaru - Radu, Panait, Hristian, Cristea - Voicu, Şomodean, Cucu, Grosu - Apostol, Chipirliu. După pauză au mai evoluat: Gueye, Stoica şi Cristescu. Celelalte rezultate ale etapei: CS Otopeni - Chindia Târgovişte 3-1, Sportul Studenţesc - CSM Unirea Slobozia 1-3, Delta Tulcea - ACS Buftea 1-0, FC Botoşani - Dinamo II 5-1. Partida Săgeata Năvodari - CF Brăila s-a disputat după închiderea ediţiei. Echipa gălăţeană a urcat pe locul VIII cu 18 puncte.