15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărenii au pierdut după patru etape
Liga a II-a a programat în weekend partidele celei de-a opta etape. După o perioadă fastă, cu două remize şi două victorii, FCM Dunărea s-a deplasat la Botoşani pentru întâlnirea cu formaţia gazdă. Prima repriză a aparţinut botoşănenilor, care au fost mai activi şi mai eficienţi, marcând de două ori, prin I. Matei (min. 31) şi Vaşvari (min. 36). Momentul psihologic s-a consumat la scorul de 1-0, când gălăţenii au ratat şansa egalării la bara lui Cristea. După pauză, lucrurile s-au schimbat un pic, ai noştrii au redus din diferenţă prin Vali Munteanu (min. 71), după o fază cursivă la care au mai participat D. Popescu şi Cârjan, dar n-au mai avut puterea să egaleze, deşi au avut oportunităţi prin Cristescu sau Pribac. „Din păcate, de data asta ne-a lipsit încrederea, la 0-2 băieţii au crezut că totul este pierdut. Am pierdut după patru runde, dar şi aşa sunt mulţumit de evoluţia din repriza secundă. Acum mă gândesc la jocul cu Ceahlăul, programat sâmbăta viitoare, un examen dificil, şi vreau să fac un apel către public, să vină în număr mare la stadion, să ne încurajeze”, a precizat antrenorul principal Viorel Tănase. Rezultat final: FC Botoşani - FCM Dunărea 2-1 (2-0). FCM Dunărea a folosit 11-le: Mindileac - Cristescu, Căldăraru, D. Florea, D. Popescu - Cucu, Cioinac (min. 61 Chelaru) - V. Munteanu, Enache (min. 46 Pribac), Cristea - Cârjan (min. 71 Grosu). După opt etape, formaţia gălăţeană se situează pe locul VI cu 11 puncte.