15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Danubius şi băieţii de la CSU şi-au valorificat avantajul terenului propriu
Sala Siderurgistul a găzduit sâmbătă un cuplaj handbalistic la nivelul Diviziei A dar interesul a fost scăzut. În deschidere s-au întâlnit echipele feminine HC Danubius şi U Târgovişte. Am asistat la un duel disproporţionat, în care gălăţencele, fără să fie nevoite să se întrebuinţeze serios, au obţinut o victorie lejeră. Trebuie remarcat faptul că antrenoarea Alexandrina Soare a schimbat complet garnitura începând de la jumătarea primei reprize, când le-a introdus pe: Alexandra Peleneagră (17 ani), Dana Enache (18 ani), Alina Croitoru (18 ani), Irina Diaconu, Andreea Baciu (18 ani). Rezultat final: HC Danubius - U Târgovişte 33-17 (20-8). Echipa gălăţeană a avut următoarea alcătuire: Dana Goldic, Cristina Bălănică - Andreea Baciu (3 goluri), Iulia Artean (2), Cristina Marcu (5), Maricica Trandafir (3), Daniela Enache, Irina Diaconu (4), Mirabela Cricleviţ (2), Carmen Gheorghe (6), Delia Mărginean, Alina Croitoru (2), Alexandra Peleneagră.
Partida vedetă a opus echipele masculine CSU Galaţi şi HCM Botoşani. Studenţii lui Mihai Pantea, care joi au câştigat cu 11 goluri la Buzău într-o etapă intermediară, au avut de înfruntat o nou înfiinţată. La pauză gălăţenii au avut un avans de trei goluri, care a crescut spre final la +8, scor 21-13. Oaspeţii au încercat să revină dar s-au trezit foarte târziu. Rezultat final: CSU Galaţi - HCM Botoşani 24-22 (14-11). Campionatul la masculin se va întrerupe până pe 17 octombrie.