27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga I la fotbal feminin a programat duminică partidele unei noi etape. Programul seriei Sud a fost perturbat serios după ce FC Voluntari s-a retras iar ACS Fair Play Bucureşti a fost promovată la excepţional în Superligă. Oţelul a jucat pe stadionul Zoltan David cu CSS Târgovişte. Spre deosebire de primul joc de pe teren propriu, când s-au distrat cu Sporting Craiova, scor final 9-3, acum fetele lui Ion Morohai au avut serios de furcă. Târgoviştencele au aliniat o echipă tânără, dar destul de omogenă, care în prima repriză a condus ostilităţile pe teren. Portarul echipei noastre, Ramona Baciu, a salvat un gol ca şi făcut cu o intervenţie extraordinară la şutul lui Olteanu (min. 36). Repriza a doua a avut cu totul un alt scenariu, oţelarele au preluat iniţiativa, au dominat autoritar şi, firesc, au apărut şi golurile. Gheaţa de pe tabelă a fost spartă de golghetera echipei, Loredana Nica (min. 53) dintr-o pasă primită de la Giorgiana Stratu, pentru ca apoi să reuşească dubla (min. 72). Cel de-al treilea gol şi ultimul din această partidă a fost opera Giorgianei Stratu (min. 75). Rezultat final: Oţelul - CSS Târgovişte 3-0 (0-0). Antrenorul Ion Morohai a trimis pe teren formula: Ramona Baciu - Alina Mirică, Nicoleta Chirilă, Viorica Vasile, Elena Ivan - Monica Benţoiu, Daniela Radu, Alexandra Ivan, Carmen Ciobanu - Giorgiana Stratu, Loredana Nica. Au mai evoluat: Irina Ivan, Elena Dragomir, Ana Grosu şi Iuliana Mihalea. Echipa gălăţeană a acumulat 6 puncte şi a urcat pe locul II. Fetele noastre vor juca următorul meci la Alexandria, cu Universitatea, liderul seriei Sud.