Prima înfrângere pentru studenţii lui Mihai Pantea
Divizia A la handbal masculin a programat duminică jocurile celei de-a III-a etape. Sala Siderurgistul a găzduit confruntarea CSU Galaţi - HC Vaslui, ambele neînvinse în acest campionat. Din păcate pentru noi, calculele hârtiei s-au adeverit şi Vasluiul a confirmat pretenţiile de promovare şi a câştigat fără prea mari emoţii. Din tabăra gălăţeană au absentat două piese importante: Bursuc şi Ştefan, şi asta a contat foarte mult per ansamblu. Cele două echipe au mers cap la cap până la jumătatea primei reprize, după care oaspeţii au trecut la timonă şi au intrat la vestiare cu +6. Avantajul s-a mărit în repriza a doua, gălăţenii au mai avut o zvâcnire, dar n-au reuşit decât să se apropie la patru goluri, scor 22-26 (min. 50). Finalul a aparţinut celor de la HC Vaslui, o echipă solidă şi cu mai mare experienţă, care s-au detaşat. Rezultat final: CSU Galaţi - HC Vaslui 24-35 (12-18). Principalii marcatori din tabăra gălăţeană au fost: Băhnăreanu (7 goluri), Mârşiu (4), Dospinescu (3), Aniţa (3). Echipa gălăţeană se situează pe locul VIII cu şase puncte. Băieţii lui Mihai Pantea vor disputa alte două meciuri în această săptămână: cu HC Buzău 2012 (3 octombrie, deplasare) respectiv cu HCM Botoşani (6 octombrie, acasă).