17 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele lui Eugenio Rodrigues au dat o replică consistentă campioanelor

Cuplajul baschetbalistic de sâmbătă din sala Dunărea a fost deschis de partida Phoenix Galaţi - ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe din cea de-a patra etapă a Ligii feminine. Aşa cum au făcut-o şi la Braşov etapa precedentă, echipa gălăţeană a evoluat cu mult curaj în faţa dublei campioane naţionale şi reprezentantei României în EuroCup. Miljana a deschis scorul, junioara Alina Stan a lăsat emoţiile la vestiare şi a scuturat plasa din afara semicercului iar Mariah a dus tabela la 8-6 (min.3). Oaspetele au replicat prompt în special prin Stoenescu, Wallace, care i-au exasperat pe spectatorii gălăţeni cu precizia aruncărilor de 3 puncte şi Marshall iar Neagu, jucătoare născută şi crescută la Galaţi a dus scorul la 12-19 (min.7). Phoenix a revenit şi după primele 10 minute s-a înregistrat 23-24. Sepsi a forţat în startul sfertului doi şi s-a desprins la 11 puncte. Cu o putere de luptă extraordinară, fetele de la Phoenix au revenit senzaţional şi americanca King a restabilit egalitatea, 41-41 (min.18). Covăsnencele şi-au arătat muşchii încă odată şi au intrat la vestiare cu un avantaj de două posesii. Soarta meciului s-a decis în sfertul trei controlat de Sepsi, care a profitat şi de o bancă mai lungă decât a adversarelor. Chiar şi în condiţiile date, formaţia pregătită de Eugenio Rodrigues a jucat cu inima pentru Galaţi şi Aliyah a marcat pentru 69-74 cu trei minute şi jumătate înainte de final. Pentru Phoenix au evoluat: Miljana Dzombeta (23 p, 7, 3, 2), Alina Stan (3 p, 0,0,0), Alexandra Dumitrache (8 p, 1, 2, 0), Mariah King (8 p, 3, 1, 1), Alina Crăciun (12 p, 9, 3, 2), Aliyah Kilpatrick (12 p, 2, 1, 4), Carolee Dillard (3 p, 2, 1, 0), Claudia Cristea. Etapa viitoare, echipa noastră va juca în deplasare cu U Cluj Napoca.