18 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Gălăţeanul David Carteputredă a propulsat România în careul de aşi

Cehia a fost în weekend capitala tenisului, iar românii s-au simţit foarte bine, reuşind rezultate istorice. Dacă despre senzaţionala victorie cu 3-2 a României în formula: Simona Halep, Mihaela Buzărnescu, Monica Niculescu, Irina Begu, Ana Bogdan în faţa deţinătoarei a şase trofee în ultimii ani, care ne-a adus calificarea după 46 de ani în semifinale Fed Cup au vuit toate agenţiile de presă internaţionale, vrem să vă informăm şi despre o competiţie la nivel juvenil. La Veska a avut loc turneul final de la Europe Winter Cup cu participarea celor mai bune opt naţionale din Europa la categoria Under 12 masculin. România, în frunte cu gălăţeanul David Cristian Carteputredă, legitimat la Viva Tenis Club, alături de colegul de club, Gabriel Gheţu, ambii antrenaţi de Florin Şipoş, au reuşit o performanţă deosebită, au învins în primul meci Polonia cu 2-1, obţinând astfel biletul pentru semifinale. România a încheiat competiţia pe locul 4 după ce a pierdut ultimele două partide: 0-3 cu Cehia şi 1-2 cu Marea Britanie, în finala mică. Din lot a făcut parte şi Rareş Pieleanu. Dublul campion naţional al categoriei, gălăţeanul David Cristian Carteputredă, însoţit de antrenorul Florin Şipoş, a plecat imediat după încheierea competiţiei spre Franţa, urmând să participe din 18 februarie la turneul foarte puternic de la Auray sinonim cu Mondialele Under 12.