23 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbalistele de la CSM Galaţi au revenit pe primul loc în Divizia A şi luptă pentru calificarea în Final Four-ul Cupei României

Divizia A la handbal feminin a programat vineri partidele celei de-a 23-a etape. Sala Polivalentă Dunărea a găzduit derbiul seriei A dintre CSM Galaţi şi CSM Unirea Slobozia. Miza partidei şi-a pus amprenta pe evoluţia celor două echipe. În ciuda presiunii mari, echipa pregătită de Valeriu Costea a ştiut cum să gestioneze situaţia, a avut iniţiativa de la început până la sfârşit şi a obţinut o victorie logică. Portarul Bianca Aron a fost MVP cu 10 intervenţii, dar şi două goluri marcate. Cristina Andriţa s-a remarcat cu un gol spectaculos, reuşit în ultima secundă a primei reprize direct din aruncare de la 9 metri peste zidul advers. Şefa apărării a fost Nikolina Knezevic, cu o evoluţie bună şi pe faza de atac unde a marcat de trei ori. Cea mai mare diferenţă pe tabela de marcaj s-a înregistrat în min.52, scor 21-12. La finalul celor 60 de minute, tabela de marcaj a dat verdictul, CSM Galaţi - CSM Unirea Slobozia 24-19 (12-8).
Echipa gălăţeană a folosit lotul: Bianca Aron - 2 goluri, 10 intervenţii, Nicoleta Petre, Ana Maria Micu - Ana Maria Lopătaru 4 goluri, Cristina Marcu 2 g, Cristina Andriţa 4 g, Mălina Bichir, Andreea Prescură 4 g, Iulia Eiler 1 g, Iulia Sava, Andreea Merlă, Iasmina Ichim, Raluca Tănasă, Mădălina Manolachi 1 g, Mădălina Mureş 3 g, Nikolina Knezevic 3 g. După această victorie, CSM Galaţi a revenit pe primul loc cu 51 de puncte, la două lungimi în faţa ocupantei locului 2, Corona Braşov şi la cinci de locul 3 pe care se află CSM Unirea Slobozia. Echipa noastră mai are de jucat trei meciuri în campionat: CSM Roman - 13 mai deplasare, CSM II Bucureşti - 22 mai acasă şi CSU Neptun Constanţa - 29 mai deplasare. Până atunci însă, CSM Galaţi va juca marţi, 3 mai, de la ora 17.00, în sala Polivalentă Dunărea cu Măgura Cisnădie, locul 4 în Liga Florilor, în sferturile Cupei României Fan Courier. Învingătoarea se va califica în Final Four.

Sursa foto: Sportul Ilustrat