29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbalistele de la CSM Galaţi încheie anul pe primul loc

Sala Siderurgistul a găzduit duminică la prânz partida CSM Galaţi - CSM Iaşi 2020 din cea de-a 6-a etapă a seriei B a Diviziei A la handbal feminin. A fost derbiul celor două contracandidate la promovarea în Liga Florilor, cu maxim de puncte la ora duelului direct. Partida a fost încrâncenată, miza primului loc fiind uriaşă. Ieşencele au început mai bine şi au condus cu 3-1 şi 4-2 în min.6. Gălăţencele conduse de Daciana Balaban şi Relu Druţu s-au încălzit şi au intrat în meci, Iasmina Ichim a marcat de două ori consecutiv şi a dus tabela la 8-6 după primul sfert de oră. Cea mai mare diferenţă din prima repriză s-a înregistrat în min.27 după golul Mădălinei Manolachi de 13-10. Oaspetele au mai avut o zvâcnire cu două goluri consecutive în startul reprizei a doua după care gălăţencele au apăsat pedala de acceleraţie, s-au desprins decisiv la patru goluri în min.40, scor 19-15, după care au rezistat presiunii şi au obţinut o victorie foarte importantă.
Rezultat final: CSM Galaţi - CSM Iaşi 2020 25-23 (14-12). Lotul aliniat de echipa gălăţeană: Alexandra Prodan, Bianca Aron, Nicoleta Petre - Lavinia Lazăr, Andreea Merlă 2 goluri, Iulia Eiler 1 g, Cristina Andriţa 8 g, Mălina Bichir 1 g, Andreea Prescură 2 g, Sorana Chiriac, Daniela Corban 3 g, Iasmina Ichim 6 g, Raluca Dinu, Mădălina Manolachi 1 g, Diana Nichitean 1 g, Maria Frăsinel. După această victorie, CSM Galaţi a urcat în fotoliul de lider cu 15 puncte. Echipa gălăţeană va mai disputa un singur joc în acest an, pe 21 decembrie în Cupa României cu CSM Deva, în deplasare. *sursa foto: Sportul Ilustrat