25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbalistele de la CSM Galaţi se pregătesc deja pentru turneul semifinal

Handbalistele antrenate de Alexandrina Soare au deschis runda a 16-a a Diviziei A, grupa A, vineri, la Piatra Neamţ. Derbiul cu HCF din localitate, ocupanta locului 2 din clasament, a fost interesant în prima parte. Oarecum surprinzător, nemţencele au condus cu 13-10 la intrarea la vestiare, dar lucrurile au intrat pe făgaşul normal în cea de-a doua repriză când gălăţencele s-au exprimat la valoarea lor adevărată şi au obţinut cea de-a 16-a victorie consecutivă din acest sezon.
„Fetele au intrat relaxate în meci, după ce am stat destul de mult în vestiar, dar chiar dacă gazdele au fost în avantaj în prima repriză, niciun moment nu mi-a fost teamă că putem pierde. Într-un fel, este bine ce s-a petrecut în primele 30 minute, un duş pentru noi care să ne trezească, până acum am obţinut victorii pe linie uşoare, în perspectiva turneului semifinal unde vom întâlni adversari puternici”, ne-a declarat antrenoarea Alexandrina Soare.
Rezultat final: HCF Piatra Neamţ - CSM Galaţi 20-26 (13-10). Lotul folosit: Emilia Anghel, Ana Maria Micu - Cristina Marcu 2 goluri, Abigail Vălean 2 g, Cristina Andriţa 4 g, Daciana Balaban 2 g, Cătălina Cioaric 3 g, Lăcrămioara Cîlici 4 g, Alla Sheiko 5 g, Cristina Clisu 3 g, Tamara Bokaric 1 g, Cristina Gheorghe, Alexia Trofin, Roxana Caragea, Ana Maria Gogu, Raluca Tănasă. CSM Galaţi ocupă primul loc cu 48 puncte şi va juca etapa viitoare, pe 11 martie, în sala Dunărea, de la ora 14.00, cu CSM Roman.

Sursa foto: Facebook - CSM Galaţi