12 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii de la CSU au urcat pe locul cinci
După două tentative eşuate din cauza drumurilor blocate, Divizia A la handbal masculin şi-a reluat partidele şi în seria A. Reprezentanta Galaţiului, CSU s-a deplasat în Capitală unde a întâlnit pe Interhandball, o echipă care în intersezon s-a întărit şi care are aspiraţii la un loc pe podium. Partida a fost viu disputată, consemnându-se multe răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj. Studenţii gălăţeni au condus la început, dar au fost egalaţi pe finalul primei reprize. În partea a doua, bucureştenii au schimbat tactica şi au condus la un moment dat cu trei goluri diferenţă. Finalul a fost incendiar, în ultimele 10 minute ai noştri s-au apărat foarte bine, portarii Andronic şi Fuică au pus lacăt pe poartă, în atac s-au materializat toate oportunităţile avute şi astfel şi-au trecut în cont prima victorie din 2012. Rezultat final: Interhandball Bucureşti - CSU Galaţi 24-27 (10-10). Antrenorul Mihai Pantea a folosit lotul: Andronic, Fuică, Vârlan - Albu, Mârşiu, Bursuc, Dorneanu, Nica, Urse, Ghenghea, Vătafu, Panda, Vişan. Celelalte rezultate ale etapei: CSU Ştiinţa Bucureşti - Universitatea Târgovişte 30-30, HC Vaslui -CSM Bacău 2010 29-28, CSM Focşani 2007 - Poli Iaşi 22-25, ASC Handbal Teleorman Alexandria - U Bucovina II Suceava 23-28. Partida Dinamo Bucureşti - LPS Piatra Neamţ a fost amânată. CSU Galaţi se situează pe locul cinci cu 16 puncte şi va juca runda viitoare, pe 26 februarie, la Piatra Neamţ, cu LPS.