13 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Dunărea, ca şi calificaţi în careul de aşi
Pentru prima dată, a fost programată etapă completă în barajul de accedere în semifinalele Ligii Naţionale de hochei. CSM Dunărea s-a deplasat la Gheorgheni unde a întâlnit, pentru a noua oară în acest sezon, pe Progym. Hocheiştii gălăţeni, printre care a revenit şi golgeterul Juraj Zemko, absent la precedentele partide din cauza unei accidentări, nu au vrut să mai treacă prin emoţii şi au început tare. Cu patru goluri marcate în primele opt minute, totul a fost clar şi echipa gălăţeană a obţinut o victorie categorică, care o mai apropie cu un pas de calificarea în semifinale LNH. Rezultat final: Progym Gheorgheni - CSM Dunărea Galaţi 3-10 (1-4, 1-2, 1-4). Pentru învingători au punctat: Necula (Geru, Zemko), Geru (Tanko), Gavac (Zemko, Tanko) şi din nou, Necula (Geru, Tanko), repriza I; L. Ruzicka (Baron, Zemko), Zemko (Mironov, Baron), în repriza a II-a, respectiv L. Ruzicka (Zemko), Baron (Gavac), Geru (Necula), Zemko (Gavac, L. Ruzicka), în ultima repriză. Într-o altă partidă, Corona Fenestela Braşov - Steaua Rangers, scor 4-2. Clasamentul corect, nu cum apare pe siteul Federaţiei de specialitate, care a omis să treacă şi partida CSM Dunărea - Steaua, încheiată cu victoria gălăţenilor, scor final 5-3, se prezintă astfel: 1. Steaua 12 puncte (6 jocuri); 2. CSM DUNÃREA 9p (4j.), 3. Corona 6p (2j), 4. Progym 0p (6j). Echipa noastră va juca patru meciuri în această săptămână: o dublă cu Corona Braşov (21 şi 22 februarie), în deplasare, cu Steaua (24 februarie) şi cu Progym (26 februarie), pe teren propriu.