27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii de la CSU Galaţi au părăsit Cupa României

Sala Siderurgistul a găzduit joi după amiază partida CSU Galaţi - CSU Suceava care a contat pentru prima etapă a Cupei României la handbal masculin. Handbaliştii gălăţeni pregătiţi de Florin Andronic au avut o misiune grea în faţa ocupantei locului 10 din Liga Zimbrilor. Cu portarul Bogdan Fuică, care a avut 12 intervenţii salvatoare şi Rareş Costea, autor a 11 goluri în prim plan, a condus de două ori pe tabela de marcaj: 6-5 în min.12 şi 7-6 în min.13, a jucat de la egal la egal cu adversara în primele 20 minute dar nu au putut mai mult. Experienţa superioară a sucevenilor şi-a spus cuvântul şi formaţia vizitatoare s-a desprins decisiv la 10 goluri în min.48. Antrenorul gălăţean Florin Andronic a folosit în repriza a doua toţi jucătorii tineri aflaţi pe bancă. CSU părăseşte cu fruntea sus Cupa. Rezultat final: CSU Galaţi - CSU Suceava 31-42 (15-20). Echipa gălăţeană a folosit lotul: Fuică, A.Dinu - Mârşiu, Soare 3 goluri, C.Zaharia 1 g, Prună 1 g, Buţea 1 g, Lefter 2 g, Bădărău 2 g, Frangulea 1 g, Andrei, Chertif, Ionescu 6 g, Ioniţă, B.Zaharia 2 g, Costea 11 g. CSU Galaţi va juca sâmbătă 26 februarie în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 11.30 cu CSU Piteşti, în cea de-a patra etapă a turneului play-off de promovare.