29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga Naţională de hochei îşi desemnează în această perioadă laureatele. Patinoarul Artificial din oraşul nostru a găzduit vineri seara, în faţa unei asistenţe numeroase, cea de-a doua partidă, dintre CSM Dunărea Galaţi şi Steaua Rangers Bucureşti, contând pentru finala mică. Înainte de fluierul de start, toţi cei prezenţi au asistat la o emoţionantă festivitate prilejuită de retragerea din activitatea competiţională a „veteranului” Andrei Nuţu Petruş, care, după o carieră de excepţie, îşi va atârna patinele în cui. Printre diplome, cupe şi flori, sărbătoritul a primit şi un tricoul al Oţelului cu numărul 44. Partida a fost viu disputată, cu numeroase răsturnări de situaţie. Gălăţenii au deschis scorul dar bucureştenii au revenit şi au încheiat în avantaj prima repriză. Cea de-a doua repriză a fost şi mai spectaculoasă, dunărenii au condus de două ori dar Steaua a egalat de fiecare dată, reuşind să marcheze două goluri în inferioritate numerică. Totul s-a decis în ultima repriză, hocheiştii noştrii au marcat în primele cinci minute, după care steliştii au forţat egalarea, scoţând şi portarul, dar n-au izbutit. Rezultat final: CSM Dunărea - Steaua Rangers 6-5 (1-2, 3-2, 2-1). Pentru învingători au marcat: Elekeş, Gavac, Zemko (2), Nuţu, Baron. Scorul general a devenit 1-1. Cea de-a treia partidă s-a disputat aseară, după închiderea ediţiei. Marţi, la Galaţi, va avea loc meciul 4 dintre cele două formaţii.