21 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Dunărea s-au calificat lejer în Final Four-ul Cupei
Patinoarul din oraşul nostru a găzduit vineri seara confruntarea dintre CSM Dunărea şi Progym Gheorgheni, ce a contat pentru Cupa României. Chiar dacă miza a fost mare, accederea în semifinalele acestei competiţii, pronosticurile au fost confirmate şi echipa gălăţeană, condusă de rusul Yuri Bondarev, a obţinut o victorie facilă. Doar prima repriză a fost ceva mai echilibrată, oaspeţii au marcat primii, dar Dunărea a restabilit foarte repede egalitatea, iar în continuare s-a distrat pur şi simplu cu cei de la Progym, pe care i-a depăşit la toate capitolele. În ciuda faptului că problema învingătoarei nu s-a pus niciun moment, partida a avut sare şi piper, fiind presărată cu numeroase eliminări şi o repriză scurtă de box pe gheaţă care i-a avut ca protagonişti pe Martin Baron şi Zsombor Pal, ambii fiind sancţionaţi cu pedeapsă de meci pentru rea conduită. Momentul psihologic s-a petrecut în prima parte a celei de-a doua reprize la scorul de 4-2, hocheiştii din Gheorgheni au beneficiat de o dublă superioritate, nu au ştiut să profite ba mai mult au şi primit un gol, care le-a adus sfârşitul. De remarcat că la echipa noastră a revenit cu acest prilej, jucătorul Levente Elekeş, nimeni altul decât golgeterul Ligii Naţionale din acest moment. Rezultat final: CSM Dunărea Galaţi - Progym Gheorgheni 10-2 (3-2, 3-0, 4-0). Au marcat: Levente Elekeş (3 goluri), Juraj Zemko (2), Cătălin Geru, Attila Tanko, Martin Baron, Zoltan Ruzicka, Boris Ruzicka, respectiv Ferencz Kollo şi Tibor Sora. Ca urmare a acestui rezultat, echipa noastră s-a calificat pentru turneul final ce va avea loc la Galaţi. CSM Dunărea va juca în semifinale cu Steaua Rangers, pe 22 decembrie, de la ora 19.00. Cea de-a doua semifinală se va disputa, de la ora 16.30 între Sport Club Miercurea Ciuc şi Corona Fenestela Braşov. Finalele sunt programate pe 23 decembrie.