17 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United s-a calificat în semifinale
După ce a terminat prima parte a campionatului abia pe locul patru, formaţia pregătită de David Asandei s-a axat pe Cupa României. United a jucat sâmbătă pe teren neutru la Bucureşti cu Dunărea Turris Turnu Măgurele, formaţie care evoluează în eşalonul secund. Partida a fost la discreţia gălăţenilor care şi-au asigurat victoria încă din prima repriză. „Am întâlnit o echipă cu câţiva jucători buni care au trecut pe la Concordia Chiajna, care au încercat să ne încurce aşezându-se pe două linii în apărare şi ieşind pe contre. După 10 minute, conduceam cu 3-0, a urmat bara lui Grecu şi numeroase alte ratări. Arbitrii i-au împins pe adversarii noştrii şi i-au adus uşor la 10 metri, fluierând fault împotrivă la orice atingere. Ne-am calificat, asta e cel mai important, acum aşteptăm tragerea la sorţi”, ne-a declarat antrenorul David Asandei. Rezultat final: Dunărea Turris Măgurele - United Galaţi 2-3 (0-3). Pentru învingători au marcat: Bâgu (2) şi Gherman. Lotul folosit: Iancu, Gherman, ambii au fost convocaţi la Naţională, care se pregăteşte pentru calificările la Campionatul Mondial, Cojoc, Pleşu, Popliacă, Ivan, Grecu, Baltă, Bâgu, Apostol, Toniţă şi Buleandră. Tot sâmbătă s-a disputat partida City'us Tg. Mureş - Clujana Cluj Napoca 13-0. Celelalte două sferturi de finală vor avea loc astăzi după următorul program: City'us Tg. Mureş 2 - CSM Focşani 2007 şi Spicom Sf. Gheorghe - ACS Odorheiu Secuiesc.