25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au obţinut patru puncte în dubla cu ACSH Gheorgheni

Primele două clasate din Liga Naţională de hochei pe gheaţă, CSM Galaţi şi ACSH Gheorgheni au susţinut o dublă pe Patinoarul Dunărea din oraşul nostru.
Prima partidă a fost programată duminică seara şi aşa cum ne aştaptam a fost viu disputată. Oaspeţii au început tare şi au condus cu 3-0 după primele 20 de minute. Gălăţenii nu au acuzat şocul, au preluat iniţiativa şi au revenit spectaculos, reuşind să egaleze după reuşitele lui: Skachkov, Machala şi Paior. Ultima repriză a fost albă, ambele echipe fiind preocupate să se anihileze reciproc. Astfel, s-a ajuns în overtime, unde cei de la ACSH Gheorgheni au marcat golul victorie la prima acţiune spre poarta lui Otto Onodi.
Luni a avut cea de-a doua partidă dintre CSM Galaţi şi ACSH Gheorgheni. În primele două reprize parcă s-a repetat scenariu din ziua precedentă. Echipa gălăţeană a câştigat prima repriză, a marcat Neznamov ajutat de Paior şi Rybalko. Oaspeţii au revenit şi au egalat în partea  doua. CSM Galaţi şi-a turat motoarele la maxim în ultima treime, a marcat de trei ori: Neznamov (M.Biro), Rybalko (Neznamov), Makarov (Neznamov, Rybalko) şi a obţinut o victorie meritată. Rezultat final: CSM Galaţi - ACSH Gheorgheni 4-1 (1-0, 0-1, 3-0).
Clasamentul în partea superioară a Ligii Naţionale de Hochei pe gheaţă arată astfel: 1. ACSH Gheorgheni 46 puncte - 21 jocuri, 2. CSM Galaţi 45 p - 17 j, 3. ACS Corona Braşov 38 p -15 j, 4. SC Miercurea Ciuc 21 p - 12 j... Echipa noastră va susţine următoarele meciuri pe 27-28 februarie în deplasare cu SC Miercurea Ciuc.