19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au pierdut primul meci de la Gheorgheni

Liga Naţională de Hochei pe Gheaţă a programat la începutul acestei săptămâni noi partide. CSM Galaţi a susţinut în deplasare dubla cu ACSH Gheorgheni. Prima partidă programată marţi a fost dominată de echipa gazdă. Hocheiştii din Gheorgheni au intrat pe gheaţă foarte motivaţi şi au câştigat prima repriză cu 2-0.
Echipa gălăţeană pregătită de Vladimir Klinga şi Cornel Chiriţă a dat impresia că poate să revină, restabilind egalitatea la începutul celei de-a doua treimi, marcatori: Mircea Constantin, ajutat de Lymansy şi Berdilă şi Nazarov din pasa lui Chemerilov. Gazdele au forţat, au marcat de trei ori consecutiv şi s-au desprins decisiv.
Ultima repriză s-a jucat pe contre, ACSH Gheorgheni şi-a consolidat victoria, scor final: 8-4, pentru echipa oaspete au mai înscris: Ivacson (Kapiletss, Kyrychenko) şi M.Constantin (Kulikov, Berdilă). CSM Galaţi ocupă locul 4 în clasament cu 10 puncte. Partida revanşă s-a disputat după închiderea ediţiei.