26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi păstrează şanse să câştige sezonul regulat

Cel de-al treilea joc dintre ACSH Gheorgheni şi CSM Galaţi s-a disputat sâmbătă seara. Ca şi în ziua precedentă, partida a fost pe muchie de cuţit, cu răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj şi multă tensiune în cele două tabere. Echipa gălăţeană pregătită de Vadim Shacraichuk şi Cornel Chiriţă a avut iniţiativa de la început şi a condus cu 2-0 după prima repriză, au marcat: Baskov ajutat de Fefelov şi Zabludovscky sprijinit de Yemelyanenko şi Petrukhno. Gazdele, fără presiune au remontat şi au preluat conducerea după trei goluri consecutive, dar şi un şut de penalitate apărat de Beres Szilard. Ultima repriză a fost dramatică, Neznamov din pasa lui Petrukhno a egalat, dar cei din Gheorgheni au profitat de o superioritate numerică şi au trecut din nou în avantaj. Dominarea celor de la CSM Galaţi s-a concretizat până la urmă şi pe tabela de marcaj prin reuşitele lui Zabludovscky - Baskov şi Butuchnov - Neznamov şi Zagidullin. Rezultat final: 4-5 (0-2, 3-0, 1-3). În celelalte jocuri din seria de la Gheorgheni s-au înregistrat rezultatele: 3-6 şi 5-4. CSM Galaţi se află pe locul 2 cu 85 puncte, la două lungimi de ASC Corona 2010 Braşov care are însă şi un meci în plus. Până la terminarea sezonului regulat, formaţia noastră va mai juca o dublă cu SC Miercurea Ciuc, un meci acasă şi unul în deplasare, acestea urmând să fie programate în perioada următoare.

Sursa foto: Sportul Ilustrat