05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
SC Oţelul, înfrângere dureroasă la Buzău, Sporting a pierdut la Rădăuţi în min. 90

Visul membrilor socios şi a suporterilor fotbalului gălăţean s-a spulberat în weekend. La Buzău a avut loc sâmbătă după-amiază duelul primelor două clasate din seria 1 a Ligii a 3-a SCM Gloria şi SC Oţelul Galaţi. Pentru a mai putea spera la promovare, oţelarii aveau doar varianta victoriei, din păcate presiunea uriaşă le-a turnat plumb în ghete, formaţia buzoiană a ştiut ce vrea, a profitat din plin de apatia adversarilor şi ne-a închis gura cu o "manita". Gazdele au început tare şi au deschis scorul încă din min. 4 prin Chipirliu, Oţelul a avut câteva oportunităţi să egaleze, a venit golul de 0-2 pe contraatac şi s-a stins. Zaharia a fost eliminat din min. 48 după ce a primit al doilea cartonaş galben, iar capacul peste neputinţă a fost pus în min. 79 când Cârjan a irosit cu nonşalanţă un penalti. Rezultat final: 5-0 (3-0). Antrenorul Alin Pînzaru a folosit formula: Iliescu - Vasile, Gîţă, Ghiocel (min. 46 Crihană), Manău - R.Moglan (min. 11 Cîrjan) - Iorga (min. 67 Stoian), Zaharia, Cristea, Sălăgeanu - Antohi (min. 46 Ţicămucă). După acest eşec dureros, SC Oţelul s-a îndepărtat la opt puncte de liderul SCM Gloria Buzău.
Cea de-a doua reprezentantă gălăţeană, Sporting Lieşti a întâlnit în deplasare pe Bucovina Rădăuţi. Lieştenii au avut ghinion, pierzând în ultimul minut de joc, scor final: 2-1 pentru gazde. Pentru Sporting a egalat în prima repriză Dumitru din lovitură liberă. Antrenorul Ionuţ Niculcea a început cu următorul 11: Vădeanu - Dumitru, Matei, Dima, Sevastian - Manea, Iancu - Mihu, Stan, Nica - Dănăilă. Au mai evoluat: Năstase, Vârlan. Sporting a coborât pe locul 7 cu 27 puncte. Runda viitoare, echipele noastre vor juca astfel: SC Oţelul - Bucovina, Sporting - FC Botoşani 2.