23 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Înotătorii de Viva Sport Club stau la masa bogaţilor
La sfârşitul săptămânii trecute, în bazinul Olimpic de la Izvorani s-a desfăşurat Cupa Aseco, un concurs internaţional de înot la care au fost înscrişi 410 sportivi. Un concurs de nivel ridicat de la care nu puteau lipsi înotătorii gălăţeni de la Viva Sport Club, antrenaţi de Mihaela Hodină. Copiii noştri, chiar dacă nu s-au clasat pe podium, nu s-au făcut de râs. Cel mai bun rezultat pentru delegaţia gălăţeană a fost obţinut de Alexandru Mazilu, locul V în proba de 50 m bras. „Un concurs internaţional cu barem la fiecare probă. Au participat numai vârfurile, a fost unul dintre cele mai tari concursuri organizate în ţara noastră. Dintre copiii noştri recorduri personale au obţinut: Elena Mândru, Darius Neagu, Elena Sălăvăstru, Rareş Bălan, Alexia Cazan, Daniel Bracaci şi Mihai Pintilie. 10 copii nu au putut concura deoarece au avut un concurs de matematică”, ne-a declarat antrenoarea Mihaela Hodină. Altfel, Galaţiul va fi pe 25-26 mai capitala înotului românesc. Oraşul de la Dunăre va găzdui cea de-a doua ediţie a Cupei Viva, un concurs de înot Masters. Ca invitaţi de onoare vor fi: Carmen Bunaciu, Anca Pătrăşcoiu, care vor concura alături de Mihaela Hodină, Gică Stoian şi Mircea Dragu (61 ani).