29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Irina Gherasim, două locuri 1 şi un loc 2 în Serbia, strânge puncte importante în topul european

Sportivii secţiei de badminton de la CSU Galaţi, Daria Irina Gherasim şi Dragoş Octavian Gherasim au fost angrenaţi în perioada 13-16 iunie într-o nouă competiţie internaţională: "Serbian Youth Internaţional", Novi Sad, Serbia, cel mai important turneu juvenil din Europa de Est cu 382 de sportivi din 26 de ţări la start. Pentru Dragoş, competiţia la categoria Under 17 s-a încheiat în primul tur la ambele probe la care a participat, simplu şi dublu masculin, unde împreună cu colegul său Teodor Cioroboiu de la Sportul Studenţesc Bucureşti au cedat cu 27-25 în setul 2 în fata polonezilor Golas/Mitroszewski.
Lucrurile au stat cu totul altfel pentru mezina Irina (10 ani). Ea a jucat 3 finale - fiind înscrisă la 4 probe: simplu feminin Under 11 şi Under 13, dublu feminin Under 11 şi Under 13 - din care şi-a adjudecat 2: la dublu feminin U11, împreună cu partenera din Serbia, Ana Dimitijevic, după un parcurs perfect în care nu au cedat niciun set şi la dublu feminin U13, împreună cu Laura Constantin de la Sportul Studenţesc Bucureşti, pierzând doar un set în finala disputată în faţa conaţionalelor Cristina Sîrbu - Denisa Muscalu, o reeditare a finalei Cupei Romaniei ce avut acelaşi deznodământ în urmă cu 2 săptămâni la Bucureşti. Irinuca a ocupat locul 2 la simplu feminin U11, după ce a pierdut la mare luptă , 0-2 (23-25; 19- 21) în faţa sportivei din Rusia, Anastasia Golubeva după aproape 60 de minute de joc. La simplu feminin U 13, gălăţeanca noastră a câştigat grupa de calificare din care a făcut parte, dar apoi a pierdut, în optimi, în faţa sportivei din Ungaria, Hedi Dorszmai. „A fost un turneu maraton în care sportiva noastră a disputat 15 meciuri, câştigând 13 dintre ele. Felicitări Irina şi Dragoş şi, în egală măsură, felicitări şi familiei Gherasim, care nu ştiu sincer cum reuşeşte să susţină financiar aceste deplasări, ajutând aceşti copii să-şi urmeze visurile”, a concluzionat antrenorul Dorel Badiu.