29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
În perioada 3 – 5 decembrie 2010, în Sala Polivalentă din Bucureşti s-a desfăşurat concursul balcanic de taekwondo – WTF, concurs la care au participat concurente din 8 ţări, printre care şi plt. Iuliana Urban din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Galaţi. „Pe data de 3 decembrie a avut loc cântarul, iar în zilele de 4 şi 5 concursul propriu-zis. Plt. Iuliana URBAN a concurat împotriva unor sportive din Serbia, Grecia, Turcia şi Macedonia, trecând de acestea până în finală, când a fost învinsă de o sportivă din Serbia. Pe 6 decembrie, de ziua ei, când a împlinit 28 de ani, i-a făcut cadou acest premiu copilului ei, George Alexandru, de 2 anişori şi 2 luni”, a precizat purtătorul de cuvânt al IJJ Galaţi, lt. Costin Barbu. În acest an Iuliana Urban a câştigat două concursuri la care a participat, şi anume Campionatul Naţional de taekwondo – Bucureşti – februarie – Locul I şi Cupa României la taekwondo – octombrie – Locul I – Braşov. Aceste trei premii obţinute vin după perioada de creştere a copilului. Înainte de a naşte Iuliana a câştigat Locul I la Internaţionalele de taekwondo din Grecia, locul 1 la taekwondo şi judo individual şi pe echipe.