21 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Marţi după-amiază au debutat la Rm. Sărat confruntările turneului zonal (zona 4) al juniorilor C (născuţi după 1 ianuarie 1996), care reuneşte formaţiile: Oţelul Galaţi, CSM Focşani, CSM Unirea Slobozia şi LPS Buzău. Balul a fost deschis de Oţelul şi Unirea Slobozia. Partida a fost dominată clar de formaţia pregătită de Ioan Crucianu şi Andrei Calinov, care s-a impus fără să forţeze cu 4-0 (4-0). Au marcat: Chilindar, autogol, Dajbog şi Tudorie. Formaţia folosită de gălăţeni a fost: Vicol - Tureatcă, Apostol, Dincă, Serea - Dajbog, Voicu, Constantinescu, Tudorie - Manea, Chilindar. Au mai evoluat: Codreanu, Poalelungi, Popov, Mohorâţă şi Brumaru. „A fost un joc bun, am marcat cele patru goluri din prima repriză, după care am făcut schimbări şi i-am introdus pe cei mai mici. Nu m-a interesat să le dăm multe goluri, am vrut să-mi odihnesc jucătorii importanţi în vederea meciului decisiv cu Buzăul. Avem gânduri mari, nu vrem să ne oprim aici, sper să ne calificăm şi să ajungem la turneul final dacă se va putea”, ne-a declarat antrenorul Ion Crucianu. În celălalt joc din prima zi: CSM Focşani - LPS Buzău 0-4. Ieri, după închiderea ediţiei au avut loc meciurile: Unirea Slobozia - CSM Focşani şi derbiul LPS Buzău - Oţelul Galaţi. Astăzi este zi pauză iar competiţia se va încheia vineri când se dispută partidele: Oţelul - CSM Focşani şi LPS Buzău - Unirea Slobozia.