29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Karateka gălăţeni de la Triumf Dojo, cei mai buni din Europa

Sala Transilvania din Sibiu a găzduit pe 13 şi 14 iulie două competiţii foarte importante: a 8-a ediţie a „European Open Championship Karate Kyokushin” şi a 2-a ediţie a „Kyokushin League Tournament”. La start s-au inscris 300 de Karateka, sportivi practicanţi de Karate Kyokushinkai, din următoarele centre naţionale: Bucureşti, Braşov, Bacău, Giurgiu, Galaţi, Tulcea, Buzău, Târgu Jiu, Cluj Napoca, Alba Iulia şi Sibiu, precum şi din ţările membre ale United Traditional Kyokushinkai Federation (federaţia internaţională de profil): Elveţia, Ungaria, Grecia, Moldova, Slovacia, Serbia şi Israel. ACS Triumf Dojo Galaţi a participat cu trei sportive pregătite cu multă pasiune şi dăruire de antrenorii profesori Ana Cristina Stase şi Adrian Stase, care au obţinut cinci medalii de aur şi trei medalii de argint după cum urmează: Crina-Bianca Stase, la Kata a luat locul I la C.E. şi locul II la Ligă , iar la kumite a luat locul I şi la C.E. şi la Ligă, la categoria de vârstă 10-11 ani; Florentina Vlad a ocupat locul IV la kata şi la C.E. şi la Ligă, iar la kumite, locul II la C.E. şi locul I la Ligă, la categoria de vârstă 16-17 ani; Sara Balaban a ocupat locul I la kata la C.E. şi locul II la kumite la C.E., la categoria de vârstă 7 ani.