14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
„Ne-am propus să câştigăm dar...”
FCM Dunărea a jucat în penultima etapă a Ligii a II-a la Iaşi. Gălăţenii au continuat seria evoluţiilor ascendente, fiind la al patrulea joc fără înfrângere. După 90 de minute de joc viu disputat, cu multe faze la ambele porţi, s-a consemnat remiza. „Este adevărat că m-am aşteptat să câştigăm cele trei puncte. A fost un joc bun, atractiv pentru spectatori. Am ratat foarte mult, în special pe final prin Chelaru, în două situaţii dar cea mai mare ocazie i-a aparţinut lui Vali Munteanu, în ultimul minut, care a scăpat singur dar şutul său a fost respins în extremis de portarul ieşean. Mi-aş fi dorit mai multă eficienţă din partea jucătorilor mei dar n-a fost să fie. Vreau să-i felicit pe majoritatea jucătorilor mei pentru atitudine. Pe unii însă am să-i ciufulesc luni când vom face analiza, pentru că nu ştiu de ce dar la fiecare etapă jucăm cu 2-3 jucători mai puţin iar dacă nu este concentrare maximă nu putem câştiga. În ultimele patru etape am obţinut două victorii pe teren propriu şi două remize în deplasare”, ne-a declarat antrenorul principal Viorel Tănase. Rezultat final: CSMS Iaşi - FCM Dunărea 1-1 (0-0). Gazdele au deschis scorul prin Onofraş (min. 59) iar Chelaru a restabilit egalitatea în min. 67. FCM Dunărea a folosit 11-le: Pârvu - Cristescu (min. 86 Radu), Marin, Velescu, D. Popescu - Cucu, Cioinac (min. 63 Bostan) - Bârlădeanu, Avram, Cristea (min. 46 V. Munteanu) - Chelaru. Alte rezultate ale etapei: Gloria Buzău - Delta Tulcea 1-1, Viitorul Constanţa - Victoria Brăneşti 3-0, Astra II Giurgiu - CF Brăila 0-2, CS Otopeni -  FC Botoşani 1-0, FCM Bacău - Săgeata Năvodari 2-1. Echipa gălăţeană se menţine pe locul IX cu 19 puncte şi va încheia prima parte a campionatului pe teren propriu cu FCM Bacău.