04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

HC Oţelul Galaţi -ASC Corona 2010 Braşov 24-22 (13-12)
sala Siderurgistul, spectatori: 200
Formaţii:
HC Oţelul Galaţi (antrenor Alexandrina Soare): Ionica Munteanu (3 intervenţii), Cristina Bobeică (4 intervenţii) - Nicoleta Tudor (4 goluri), Roxana Bodârlău, Renata Ghionea, Alina Horjea (11 ), Daciana Curtean, Paula Pavăl (2), Cătălina Cioaric (1), Carmen Gheorghe, Manuela Manda (2), Diana Druţu (4)
ASC Corona 2010 Braşov (antrenor Mariana Târcă): Stăncuţa Guiu, Denisa Dedu - Adriana Istvan, Cristina Zanfir (6 goluri), Mihaela Din (3), Laura Chiper (1), Mihaela Sefer (1), Alina Şorodoc (1), Roxana Cherăscu (2), Marilena Burghel (3), Camelia Hotea (2), Andreea Pricopi (1).
Eliminări: Oţelul - 14 minute (Ionica Munteanu a fost descalificată în min. 30); Corona - 12 minute
Aruncări de la 7 metri: Oţelul - 4 (2 ratate); Corona - 10 (3 ratate)
Arbitri: Robert Harabagiu - Silviu Stănescu, ambii din Moreni

Evoluţia scorului: 2-0 (min. 3), 7-4 (min. 12), 8-7 (min. 18), 10-7 (min. 20), 11-11 (min. 26), 13-11 (min. 28), 13-14 (min. 31), 15-14 (min. 33), 19-16 (min. 44), 19-18 (min. 48), 21-22 (min. 57), 23-22 (min. 59)

Prologul celei de-a treia etape din Liga Naţională a dat naştere la un joc pe muchie de cuţit. Emoţiile mari din tabăra gălăţeană dinainte de joc au fost justificate dacă ţinem cont că braşovencele aveau un atu moral după ce ne-au învins de două ori în amicale. Sanda Soare nu prea a dormit în ultimele zile, s-a perpelit, dar a reuşit să găsească cheia care a desfăcut lacătul celor de la Corona. Gălăţencele au controlat partida de la început şi ar fi putut să se desprindă decisiv, dar ratările extremelor, aproape inexistente, şi unele decizii ale arbitrilor internaţionali Harabagiu - Stănescu, au ţinut asistenţa în suspans. O decizie care ar fi putut schimba soarta partidei s-a consumat în finalul primei reprize, când portarul Ionica Munteanu a primit cartonaş roşu din partea arbitrilor după ce s-a ciocnit la un contraatac cu o adversară. De asemenea, golgetera Alina Horjea a fost „cuminţită” cu două eliminări destul de uşor acordate. Spre lauda lor, fetele noastre şi-au păstrat cumpătul şi au reuşit să se menţină în avantaj până spre final. Ultimele 10 minute au fost dramatice, braşovencele au trecut în avantaj în min. 57 dar a ieşit la rampă Diana Druţu, cu două goluri de aur care au adus a treia victorie pentru HC Oţelul.