30 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Oţelul Galaţi: 12. Grahovaci - 3. Râpă, 16. Sîrghi, 18. Sg. Costin, 23. Sălăgeanu - 26. Neagu, 37. Viglianti - 8. Antal (7. Iorga ' 63), 10. G. Paraschiv, 14. S. Ilie (5. Petean '90+2) - 27. Pena (19. Elek '79). Antrenor: Dorinel Munteanu.
FC Braşov: 32. Mincă - 20. Voicu, 15. Oros, 21. Rusu, 12. Cr. Ionescu - 7. Chipciu, 10. Ilyeş, 11. D. Martinovici (6. Majernik '72), 26. Da Silva (16. Viveiros '61) - 9. Hadnagy (14. Bădoi '79), 18. Cristescu. Antrenor: Daniel Isăilă.
Cartonaşe galbene: Sg. Costin '31, Viglianti '32, Sîrghi '43, Neagu '81, Elek '90+6. / Oros '18, '71, Voicu '48, D. Martinovici '60, Ilyeş '89, Cristescu '90+4.
Cartonaşe roşii: Oros '71, Rusu '75.
Arbitri: Alexandru Tudor (central) - Bogdan Velicu, Andrei Constantinescu (asistenţi) - Daniel Decă (rezervă).
Observatori: Florin Chivulete, Ştefan Stana.

Oţelul a egalat pe Dinamo în clasamentul primei divizii. Echipa are 13 puncte, dar ultimele trei le-a cucerit cu mari emoţii, în ultimul minut de joc. Până atunci, tot gălăţenii au fost cei care au controlat ritmul jocului, dar mingea n-a vrut să intre în poartă.
Gabi Paraschiv a purtat prima acţiune mai consistentă la poarta lui Mincă, în minutul 27, dar şutul său a trecut peste poartă. Acelaşi Paraschiv a ratat o ocazie uriaşă în debutul reprizei secunde, când n-a prins cadrul porţii, din poziţie favorabilă. Pe final, meciul avea să se încingă.
În minutul 70, braşoveanul Oros a fost eliminat de pe teren, după ce a primit al doilea cartonaş galben, iar cinci minute mai târziu, colegul său, Adrian Rusu, a văzut roşu direct, pentru henţ în careu. Lovitura de la 11 dictată de arbitrul Alexandru Tudor a fost executată lamentabil de Marius Pena.
Şi totuşi golul avea să cadă în poarta lui Mincă. În minutul 90, centrarea lui Sălăgeanu, din lovitură liberă, a fost reluată spectaculos cu capul de Sergiu Costin, la vinclul porţii braşovene. S-a încheiat 1-0, iar apărarea Oţelului rămâne cea mai bună din campionat, cu doar două goluri încasate.
La meci au asistat circa 3.500 de spectatori, printre care aproximativ 10 suporteri ai formaţiei oaspete.
Fondurile încasate din vânzarea biletelor de intrare la acest meci, peste 16.000 de lei, vor fi alocate mobilării unui cămin de bătrâni din Galaţi.