28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
La sfârşitul săptămânii trecute a debutat noul sezon din Liga a III-a cu două echipe gălăţene la start. Prima a intrat în focuri, Oţelul II, care a jucat vineri după amiază pe stadionul Zoltan David cu Viitorul Axintele. Prima jumătate de oră a partidei a fost foarte intensă. Gălăţenii au deschis scorul în min. 5 prin Cosmin Stoian dar oaspeţii au restabilit egalitatea peste doar trei minute. În min. 27 Stoian a reuşit dubla pentru trupa lui Constantin Schumacher şi Daniel Florea, stabilind totodată şi scorul final. Asta chiar dacă oţelarii au mai avut două oportunităţi de a marca, irosite de Onea şi Chipirliu iar ialomiţenii, un adversar incomod cu jucători în lot ce au evoluat în Liga a II-a, au marcat două goluri anulate pentru offside şi un penalti ratat cu 10 minute înainte de final. Rezultat final: Oţelul II - Viitorul Axintele 2-1 (2-1). Formula folosită de gălăţeni: Simaitis - Cazacu, Gâţă, Moglan, Rusu - Miron, Dajbog - Chipirliu, Stoian, Pungă - Stanciu. Au mai evoluat: Toma, Onea, Boubătrân şi Vasilachi. Sâmbătă a fost sărbătoare mare pe „Lieşti Arena” unde nou promovata Sporting a întâlnit Progresul Cernica. După un joc interesant, lieştenii au obţinut o victorie meritată. Formaţia condusă de Doru Buciumeanu, Ionel Crihană supervizaţi de Valentin  Cramer a deschis scorul prin lovitura de cap a lui Teleagă dar oaspeţii au revenit şi au restabilit egalitatea până la pauză. La puţin timp după reluarea jocului, Bahnaşu a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă iar nou intratul Adamache a transformat penaltiul ce a consfinţit primul succes în eşalonul trei. Sporting - Progresul, scor final 2-1 (1-1). Sporting a aliniat formula: Măstăcan - Matei, Petrea, Teleagă, Petcu - Scutaru, Lovin, Bahnaşu, Dragoş Voicu - Daniel Voicu, Stoica. Au mai evoluat: Adamache, Ancerenco, Vieru şi Dorojan. Runda viitoare echipele noastre vor juca în deplasare, astfel: Oţelul II la Dunărea Călăraşi şi Sporting la Viitorul Axintele.