26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul se menţine neînvinsă în Liga a 2-a

Cea de-a patra etapă din Liga a 2-a a debutat vineri pe stadionul Municipal din Rm. Vâlcea cu partida dintre CSC Şelimbăr şi SC Oţelul. Derbiul care a adus faţă în faţă liderul şi ocupanta locului 3 nu s-a dezminţit şi a avut un nivel bun. Ambele echipe au luptat din răsputeri să obţină un rezultat favorabil. Oţelarii lui Dorinel Munteanu au deschis scorul în minutul 37 când Cisotti a transformat penaltiul scos de Jardan, busculat de portarul advers Mitrovic şi puteau să-şi dubleze avantajul în prelungirile primei reprize după un contraatac rapid pe traseul Gorovei-Maxim încheiat cu un şut de la 12 metri în portar. Gazdele au ieşit foarte motivate de la vestiare şi au egalat în min.50 prin Ursu care a transformat o lovitură liberă de la 20 metri. Ultimul sfert de oră s-a jucat pe contre, portarul Dur-Bozoancă a avut o dublă intervenţie salvatoare în min.74 pentru ca peste doar cinci minute, Nica, scăpat pe contraatac să şuteze imprecis din poziţie favorabilă. Una peste alta, remiza este echitabilă după aspectul general al partidei. „În general nu-mi plac rezultatele de egalitate, dar ţinând cont că am avut în faţă o echipă cu experienţă în Divizia B, rezultatul final îl consider echitabil. În prima repriză consider că am controlat jocul, în a doua adversarul ne-a pus ceva probleme, dar nu foarte mari, am avut ocazia să facem 2-1. Mai trebuie să muncim, să lucrăm. Îmi felicit băieţii, au depus efort pe o vreme aşa călduroasă. Acest rezultat de egalitate este foarte important dacă va fi urmat de o victorie cu Poli Timişoara”, a declarat la final Dorinel Munteanu. Rezultat final: CSC Şelimbăr - SC Oţelul Galaţi 1-1 (0-1). Managerul tehnic, Dorinel Munteanu a folosit formula: Dur-Bozoancă - Rus, Yabre, Azinovic, Nedelea - Neagu (min.80 Adăscăliţei), Cisotti, Jardan (min.58 Nica) - Maxim (min.58 Mitoi), Cîrjan (min.80 Berisha), Gorovei (min.73 Markovic). După patru etape, SC Oţelul se menţine neînvinsă şi are opt puncte. Oţelarii vor juca etapa viitoare acasă cu Poli Timişoara, pe 3 septembrie, de la ora 11.30.